090 64 53600

School Principal
Mr. Garrett Buckley
Deputy Principal

Ms. Stacey Guinan

2018 Academic Awards in Gallen C.S.

Gallen CS held their annual celebration of Academic Excellence at the Gallen CS  Academic Awards in the school on Friday October 26 last.

Guest of Honour  was Owen Diviney ,a management professional, mental strength coach with national and international athletes  , lecturer in Performance  Sports Coaching  in NUIG as well as being a Senior Tutor with Super Generation helping young people to learn and lead more effectively.

Gallen CS also welcomed Mrs Geraldine Keena , Chairperson  of Gallen CS Board of Management, Mr Paddy Egan and Mr Joe Grennan representing St Brigids Credit Union, Mr Frank Sugrue representing the Sugrue Family and Mr Larry Rohan , Chairperson , Gallen CS Parents Association.

Gallen CS was very honoured to welcome its guests, staff , past and present students and their families to our Annual Academic Awards 2018.

Mrs Ursula  Finnegan , Principal , Gallen CS in her introductory address talked about the quest for excellence , hard work and grit as being the hallmarks of success.Mrs Finnegan also thanked Mrs Breen for her help in organising the Awards  night.

Owen Diviney  in his address talked about everyone in life striving to be the best they can be. Mr Diviney said that everyone has a purpose and a talent  and that some of the skills he learned in his capacity as an international oarsman  can be applied in the spheres of life and education.

Mr Diviney listed noteworthy   qualities such as motivation , determination , resilience and grit , all praiseworthy qualities that he had prefaced   earlier that day in his address to 5th and 6th years.

Mr Diviney remarked that you must foster a growth mindset  if you are to succeed . In addition to this you must have patience , perseverance  and take responsibility if you are to  succeed he said.

Mrs Frances Scully Deputy  Principal  Gallen CS  then introduced the Award Categories.

FIRST YEAR ACADEMIC AWARDS-

with the criteria being best results in 7 subjects in Summer Tests 2018 went to

Best Students  in St Enda’s- Abaigeal Connon , Ruairi o Neill , Ava  o Connor .

Best Students in St Finbarr’s – Josh Dunican, Lily Kennedy , Gemma Reams , Saran Flynn.

Mrs Finnegan and Mr Larry Rohan presented the students with their awards.

SECOND YEAR ACADEMIC AWARDS 

with the criteria being best results in 7 subjects in Summer Tests  2018 went to.

Best Students in St Mels – Moya Ibbotson , Katie Flynn.

 Best students  in St Colms – Mollie Flynn , Ava Grace Egan , Eoin Sheridan.

Mrs Finnegan and Mrs Geraldine Keena presented these awards.

FIFTH YEAR ACADEMIC AWARDS 

with the criteria being best results in 6 subjects  at Higher Level in Summer Tests 2018 went to.

Sara Madden , Colin  Wren and Katie mc Creedy.

Mrs Finnegan and Mrs Keena presented these awards.

PRESENTATION OF CERTIFICATES FROM THE ENGINEERING TECHNOLOGY TEACHERS ASSOCIATION 

with the criteria being Best Junior and Leaving Cert projects submitted to E.T.T.A Area 1 final went to 

Jack Conroy- First Place OL Metalwork Project

Deema Feehan – Second Place HL Metalwork Project.

Evan Mulrooney – Second Place  HL Engineering  Project.

Mr John Doyle , Engineering Teacher presented these awards.

JUNIOR CERTIFICATE AWARD 2018

to the students who received the best Junior Cert results in 2018 went to

Chloe Healy , Katie Flaherty , Katie Moran , Kira Hackett and Luke Balsiger.

Mr Owen Diviney and Mrs Finnegan presented the awards.

CREDIT UNION JUNIOR CERTIFICATE AWARD 2018

with the award based on best results in 10 subjects at Higher Level  went to 

Ffion Anderson

Mr Paddy Egan and Mr Joe Grennan representing St Brigids Credit Union presented the award to Ffion.

JOHN SUGRUE MEMORIAL  CUP FOR ART 

with the award based on best Leaving Cert result and imagination , willingness to learn and creativity  went to 

Melanie Lyons 

Mr Frank Sugrue continuing the Sugrue family’s great support of our school presented Melanie with the cup.

LEAVING CERTIFICATE EXCELLENCE AWARDS 2018.

with the award given to the students who received excellence , that is top grades in  Leaving Cert subjects.

1. Excellence in Business – David Gavin.

Award presented by Mrs K Shine Business Studies Teacher.

2. Excellence in Business and DCG -Kieron Leonard.

Awards Presented by Mrs K   Shine and Mr O  Neill , DCG Teacher.

Excellence in Design and Communications Graphics – Michael Egan.

Award presented by Mr o Neill , DCG Teacher.

Excellence in Construction – Andrea Arnold 

Award presented by Mr M mac Cartain , Construction Teacher.

Excellence in Engineering – Simon Healy and Shane Hynes.

Award presented by Mr J Doyle , Engineering Teacher.

Excellence in Home Economics – Bronagh Coughlan and Niamh Brazil.

Awards presented by Mrs E  Mc Dermott , Home Economics Teacher.

Excellence in Music – Grainne Kenny.

Award presented by Mrs D Quinn , Music Teacher.

Excellence in Agricultural Science – Tara Dunican , Cathal o Shea , Aoife Coughlan , Marie Egan , Sinead Egan.

Awards Presented by Ms Brennan ,Agricultural Science Teacher.

Excellence in Biology , Agricultural Science and English – Siobhan Dillon.

Awards presented by  Ms N  Buckley , Biology  teacher

Mrs Scully Deputy Principal

Ms Brennan , Agricultural Science Teacher.

AWARD FOR HIGHEST LEAVING CERTIFICATE  RESULTS 2018

with the award given to the student who received the highest Leaving Certificate Results 2018

Winner – Kieron Leonard 

Awards Presented by  Mr Owen Diviney and Mrs Finnegan.

This concluded the formal awards ceremony and after the concluding words  a most enjoyable and successful night ended with the customary  refreshments.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.